Plemeno

Nova Scotia duck tolling retriever, toller, kachňák, kanadský retrívr, ve volnějším překladu kachny lákající přinašeč z ostrova Nové Skotsko v Kanadě.

Pokud by se vám přeci jen podařilo zapamatovat si celý originální název, vězte že Nova Scotia se nevyslovuje "nova skotija", ale "nova skouša" ;).

 

Odprostím se od standardu plemene, jelikož ten si můžete během několika minut najít na spoustě stránek ať už v české či originální anglické verzi. Pár obecných informací ovšem jistě neuškodí.

 

Při vyslovení slova retrívr si všichni představí zlaťáka nebo labradora. Nic proti nim, nicméně nebudeme přece ubírat slávu ani jejich parťákům z šestičlenné retrívří řady. Když jsem si dala první inzerát na venčení psů, napsala mi paní, že má doma tollera a bude si pořizovat chesapeaka. Vůbec jsem nevěděla o čem mluví. Pro naprosté laiky řekněme, že retrívrů je tedy šest "druhů":

  1. Labradorský retrívr - krátkosrstý medvídek, můžeme potkat buď béžovou, hnědou nebo černou variantu tohohle dobráka od kosti
  2. Zlatý retrívr - stejně oblíbený jako labrador, existuje zlatá verze a v poslední době můžete potkat stále více zlaťáků, kteří jejichž chlupy smetanové až bílé.
  3. Flat coated retrívr - vypadá jako trošku větší, štíhlejší zlaťák s delší mordou, ovšem vyskytuje se pouze v černé či hnědé variantě.
  4. Curly coated retrívr - pudl mezi retrívry, hlavu má hladkou, zbytek těla pokrývají drobné kudrlinky
  5. Chesapeake bay retrívr - často považován za "ostřejšího" retrívra, srst v odstínech hnědé, na hřbetě mírně kudrnatá
  6. Nova scotia duck tolling retriever - :o)

 

 

Nebudu psát o tollerech slohy, nicméně pár řádek je téměř mou povinností.

Jestli si myslíte, že je toller zmenšenina zlaťáka, ideální do bytu, nezapomínejte, že retrívři jsou jednak psi lovečtí a především na to, že ze všech šesti členů rodiny retrívrů je to právě toller, největší blázen, nejaktivnější pes, který nutně potřebuje zaměstnat. I já mám tollera v bytě, ale zkouškové kdy jsem si odbyla jejn pravidelné tři procházky denně bylo pro mě i pro Wicky za trest, toller je nejšťastnější když může makat, ať už s ním budete cvičit poslušnost, agility, lovečinu, flyball, frisbee či jen podnikat delší procházky. Neříkám, že musí mít aktivitu každý den bez výjimky, když se podívám na svůj "exemplář" co mám doma, vydrží i pár dní o těch třech krátkých procházkách denně, nicméně jestli si myslíte, že je dobrý nápad pořídit si tollera do paneláku v centru Prahy, aniž byste mu poskytli odppovídající vyžití, jste vedle jak ta jedle a mohlo by se stát, že budete nešťastní jak vy, tak pes. Mám Wicky ve vršovickém paneláku, nicméně několikrát do týdne cvičíme bu´d společně venku, nebo jezdíme na cvičáky či výlety, o víkendech občas na chatu. Proto pokud nejste ochotní obětovat dostatek času svému tollerovi, raději se poohlédněte po nějakém klidnějším plemeni.