Výcvik

  • Pozitivní motivace u Radechy

www.radecha.cz

Nenapadá mě, jak jinak to nazvat. Radecha (Radka Spudilová) mi ukázala "sedmý div psího světa", úplně jiný přístup k výchově a výcviku psa. Jsme sice na úplném začátku a dozajista máme před sebou ještě dlooooouhou cestu, ale jsem přesvědčená o tom, že se můj vztah k Wikče zlepšuje každým dalším společným cvičením. Jsem Radeše vděčná za to, že mi ukázala, jak jdou věci dělat jinaka a lépe, bez rozčilování, bez trestů. 

Tohle se nedá popsat, to se musí zažít :-D

  • Agility s Pavlou Klučkovou

www.wonderfullflash.cz

aneb už si nedokážu představit, že bych chodila na agi v Praze někam jinam. Čtvrteční rána na cvičáku s Pavlou, Wikčou, Adinou a mámou jsou naprosto bezkonkurenční start dne a já myslím že máme další závislost :)

 

 

  • Lovecký výcvik

Přes náš první cvičák Haf Bez Obav jsme se dostaly až k ůžasné instruktorce Zuzce Veselé a jejímu manželovi. Mají CHS Vives Bohemia (MOK, J, FXH, NKO, ASS).

Původní plán byl, jít se jen mrknout na Zuzky hodinu poslušnosti. Jako správný Pražák, navíc se dvěma králíky, morčaty a papoušky doma jsem byla přesvědčená že žádné lovecké pudy podporovat nebudu a naivní představa že lovecký výcvik znamená učit psa lovit všechno živé mě opustila až ve chvíli, kdy jsem na Zuzky hodinu dorazila a uvědomila si, jak je důležité podporovat psa v tom, pro co byl vyšlechtěný, v tom co je pro něj nejpřirozenější a co ho baví nejvíc. Zuzka má úžasnou schopnost překousat lovečinu do podoby přijatelné pro blondýny, poradí jak ze sebe na zkouškách neudělat tupce. Naučila jsem se nenazývat srnčí nožičku nožičkou, nýbrž spárkem, dozvěděla jsem se jak podat hlášení na zkouškách, překonala odpor k mrtvé zvěři a zelené barvě a spostu dalších věcí. Po téměř roce co jsme začaly k Zuzce chodit, jsem dostala k narozeninám nádherný myslivecký kloubouček a koncem října 2011 můžeme vyrazit na první "zkoušky".

 

Pokud psa loveckého plemene, neváhejte navštívit stránky www.loveckyvycvik.cz

 

  • Společenský výcvik

Ze všeho nejdřív jsem si začala hledat cvičák, kde mě naučí jak správně se psem pracovat a vychovat ho tak, aby soužití s ním bylo pro mě i pro ostatní členy rodiny příjemné, abychom se nemuseli bát že pejska venku nepřivoláme, že bude skákat na cizí lidi apod. S výcvikem psa jsem do pořízení Wikči měla zkušenosti velmi malé, většinou jsem se řídila jakousi intuicí, nicméně doma už jsem měla dvanáctiletou fenku Karličku a také jsem se v té době už tři roky věnovala venčení cizích pejsků. Začala jsem hledat cvičák v okolí bydliště, což se zdálo být naprosto nemožné. Nakonec jsem svolila zkusit na doporučení kamarádky cvičák Haf Bez Obav v Řeporyjích. První hodina s instruktorkou Bárou nás suprově naladila a na tzv. HAFBO chodíme už od září 2010. Během dalších měsíců jsem zde potkala super výcvikáře kterým také patří můj dík za to, že mi ukázali jak se psem pracovat a motivovali mě do další práce s Wicky a teď i s Adinou, jmenovitě se jedná o Alču, Ivanu, Míšu K..

 

Pokud byste svého pejska rádi naučili aspoň základní povely a nevíte jak na to, navštivte vycvik.hafbezobav.cz

 

V červenci 2011 jsme se s Wicky vydaly na tábor Haf Bez Obav v Lachově. Byla to nezapomenutelná akce na krásném místě, kde jsme se s výcvikem posunuly zase o kousek dál a zkusily další psí sporty. V celotáborové soutěži páníčků a psů jsme se s Wikčou jako druhým nejmladším pejskem umístily na krásném prvním místě :). Fotky Ivany Švelchové najdete zde: fotogalerie.piedog.cz/index.php?album=akceatabory%2Fhafbotaborlachov2011 a Ivči článek tady: www.hafbezobav.cz/clanek-2011071901-Reportaz-ze-VII-HafBO-tabora.html